GRUPY PARAFIALNE
Chór Parafialny Maryi Królowej Wszechświata 09/11
Chór Parafialny Maryi Królowej Wszechświat
pod dyrekcją Pana Dominika Golusa obchodzi 10-tą rocznicę powstania
Chór Parafialny Maryi Królowej Wszechświata powstał z inicjatywy Księdza Proboszcza Leona Kraińskiego w 2014r. Grupa ta jest chórem czterogłosowym liczącym 22 śpiewaków mieszkających na terenie Frydku i Gilowic. Łączy w sobie ludzi w różnym wieku, którzy poprzez śpiew chcą chwalić Boga. Czynnie włącza się w życie parafii towarzysząc swoim talentem przy licznych uroczystościach parafialnych i sołeckich. W swoim repertuarze posiada dzieła proste jedno-, dwu-głosowe, jak i bardziej rozbudowane: czterogłosowe;
„a capella” lub z towarzyszeniem instrumentów.
Próby odbywają się w poniedziałki o 19.00. Serdecznie Zapraszamy!
Z okazji 10-lecia istnienia naszego Chóru Parafialnego Maryi Królowej Wszechświata
składamy obecnym i byłym członkom Chóru najlepsze życzenia
dziękując jednocześnie za ubogacanie życia liturgicznego w naszej Parafii i za wszystko,
co Chór czyni dla śpiewu kościelnego również w szerszym zakresie.
Niech nasza Matka Boża Królowa Wszechświata oraz patronka muzyki kościelnej,
święta Cecylia, wstawiają się za Chórzystami i ich Rodzinami u Boga.
Szczęść Boże!
ks. prob. Bogdan Michalski
Grupa Modlitwy Św. Ojca Pio18/09
„Grupy Modlitwy' są owocem kapłańskiej działalności Św. Ojca Pio. Wiernym, którzy bardzo licznie przychodzili do niego ze swoimi troskami i kłopotami Święty wciąż radził, by się modlili. Modlitwa była jakby złotą nicią jego nauczania, ale także mądrością jego osobistego życia zakonnego i kapłańskiego. Św. Ojciec Pio żył modlitwą w klasztornej celi i przy ołtarzu, w konfesjonale i we wszystkich kontaktach z ludźmi. Z czasem powstała spontaniczna potrzeba modlitwy wspólnej.
Pierwsze grupy modlitwy powstały w 1947 r. jako odpowiedź na wezwanie Papieża Piusa XII, który w czasie II wojny światowej zaapelował do katolików o modlitwę w intencji uratowania świata. 'Zakasajmy rękawy. Jako pierwsi odpowiedzmy na apel Wikariusza Chrystusowego!' - powiedział ojciec Pio. Założyciel nakreślił następujący program duchowy: 'Jeśli jesteście moimi dziećmi, módlcie się co wieczór w gronie rodzinnym. Odmawiajcie święty różaniec ku czci Madonny. Raz na tydzień, a przynajmniej raz w miesiącu, gromadźcie się w kościele, odmawiajcie Różaniec, uczestniczcie pobożnie we Mszy Św., słuchajcie i rozważajcie Słowo Boże i żyjcie Nim; wspólnie przystępujcie do Komunii Św., adorujcie, jeśli to możliwe, choć przez godzinę Jezusa w Najświętszym Sakramencie'.
Grupy Modlitwy, zgodnie ze Statutem, winny się wyróżniać:
- wiernością dla Kościoła i jego pasterzy, a więc Ojca Św., Biskupów i kapłanów,
- troską o pełną formację życia chrześcijańskiego,
- dbałością o rozwój życia modlitwy,
- praktykowaniem wielkodusznej miłości względem chorych i cierpiących - zgodnie ze wskazaniem Ojca Pio.
Członkami Grupy Modlitwy mogą być zarówno świeccy, jak kapłani oraz osoby zakonne. Wszystkie Grupy Modlitwy należą dc Międzynarodowego Stowarzyszenia Grup Modlitwy, które ma swoje centrum w San Giovanni Rotundo przy Fundacji „Dom Ulgi w Cierpieniu' - dzieło O. Pio z Pietrelciny.
Przez fakt aprobaty kościelnej, Grupy Modlitwy Ojca Pio są włączone w strukturę hierarchiczną Kościoła i jako takie mają wspierać Kościół, czyli Mistyczne Ciało Chrystusa przez modlitwę z Kościołem, za Kościół i w Kościele, z czynnym uczestnictwem w życiu liturgiczny i sakramentalnym, przeżywanym jako szczyt wewnętrznej jedności z Bogiem.
Mają one także być znakiem wynagrodzenia Chrystusowi przez udział w cierpieniach i czynną miłość, niosąc ulgę cierpiącym potrzebującym, jako praktyczne urzeczywistnienie miłości ku Bogu.
Dlatego wierni, którzy tworzą Grupy, jak mówił Ojciec Pio powinni:„przede wszystkim się modlić i zachęcać przyjaciół znajomych do modlitwy'.
Przywilejem członków Grupy jest to, że stają się duchowymi synami i córkami OJCA PIO i zostają objęci Jego opieką z nieba. Obiecał to Ojciec Pio, gdy mówił: 'Przyjmuję cię chętnie za mego syna duchowego, ale pod warunkiem, że będziesz zawsze szlachetnie postępował i dawał dobry przykład życia chrześcijańskiego'.
Zgodnie ze wskazaniami Ojca Pio, uczestnik Grupy Modlitewnej powinien:
- Każdego wieczoru (lub w ciągu dnia) odmówić jakąś dowolną modlitwę w aktualnych intencjach.
- Raz w miesiącu spotkać się z innymi członkami Grupy, w kościele na Mszy Św.
- Przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej częściej, przeczytać fragment Pisma Św. i wyciągnąć dla swego życia dobre postanowienia.
- Starać się żyć w łasce uświęcającej. Wolność od grzechu ciężkiego upoważnia do posilania się Ciałem Chrystusa w Komunii Św.
- Przynajmniej raz w miesiącu poświęcić trochę czasu na modlitwę adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji albo obecnym w tabernakulum.
- Starać się praktykować w otoczeniu bratnią miłość.
- W miarę swoich możliwości włączyć się w spełnianie dobrych dzieł. Modlitwa znajduje swoje dopełnienie w dziełach miłości.
Spotkania Grupy Modlitwy w naszej Parafii odbywają się w 3 czwartek miesiąca na Mszy wieczornej o 18:00 i nabożeństwie do św. Ojca Pio a po nabożeństwie zapraszamy na spotkanie formacyjne do salki parafialnej.
Najbliższe spotkanie Grupy odbędzie się wyjątkowo w poniedziałek 23 września z racji liturgicznego wspomnienia św. Ojca Pio.
Koło MISYJNE21/10
Koło Misyjne
Ojciec Święty – św. Jan Paweł II podkreślał, że wezwanie Chrystusa „idźcie i na cały świat i głoście Ewangelię…” dotyczy każdego. Każdy wierzący jest odpowiedzialny za misję głoszenia Chrystusa. W sposób szczególny czynią to misjonarze i misjonarki, a my łączymy się z nimi poprzez pomoc duchową i materialną. Naszymi calami są: modlitwa w intencji misji, formacja związana z rozbudzaniem zainteresowania działalnością misyjną Kościoła, poznawanie sytuacji misyjnej we współczesnym świecie i specyfiki pracy na misjach. Tworzymy zaplecze duchowe jak i materialne dla misjonarzy. Modlitwa nasza za misje i misjonarzy wspiera misyjne dzieło Kościoła.
Zadaniem Koła misyjnego jest:
- codzienna modlitwa w intencji misjonarzy i misji, wraz z dziesiątką różańca
- Msza święta w Niedzielę Misyjną (przedostania niedziela października)
- pomoc materialna (finansowa i rzeczowa).
Proponowana modlitwa za misjonarzy:
Panie Jezu Chryste, spojrzyj prosimy
na Twoich misjonarzy, kapłanów i braci,
siostry i świeckich, którzy wszystko opuścili
aby dawać świadectwo słowu Twemu
i Twej miłości. Bądź im obrońcą mocnym,
umocnieniem silnym i cieniem w południe,
ochroną przed potknięciem się i ratunkiem
przed upadkiem. Podnoś ich na duchu.
Słowem i przykładem swoim oświecaj
w przeciwnościach i niebezpieczeństwach.
Niechaj, im Panie, towarzyszy sztandar Krzyża,
ozdobiony Twoim wizerunkiem ;
w uciskach niech ich uczy ducha ofiary,
w słabościach daje moc i pociechę,
a we wszystkich trudnościach życia apostolskiego
– światło i wytrwanie. Amen
Chcemy podziękować również wszystkim SYMPATYKOM Koła misyjnego, którzy składając ofiary u animatorki Koła czują potrzebę podzielenia się z bardziej potrzebującymi.
DZIECI MARYI 20/10
Dzieci Maryi- gromadzą wokół siebie przede wszystkim dziewczyny w wieku szkolnym, ale i chłopcy są tu mile widziani.
Celem Ruchu jest upodobnienie się do Maryi i naśladowanie jej cnót. Razem z ich Matką i Patronką, radośnie pogłębiając swoją wiarę umacniają swoją relację z Panem Jezusem. Spotkania Dzieci Maryi to nie tylko modlitwa - wspólne zabawy, śpiewy i wycieczki pozwalają im odkrywać pełnię naszego życia!
Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godz. 10.00 w salkach parafialnych.
Organizacja Ruchu Dzieci Maryi wyrosła z bogatej i pięknej tradycji kultu maryjnego w Polsce. Ruch Dzieci Maryi rozwinął się w Paryżu w roku 1832. Wtedy to poprzez swoje objawienia Matka Najświętsza powierzyła waźną misję młodej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia – późniejszej świętej – siostrze Katarzynie Laboure. Maryja życzyła sobie, aby powstało Stowarzyszenie Dzieci Maryi, któremu chce udzielać wielu łask. Zgodnie z zamysłem Matki Bożej miesiąc maj miał być nazwany miesiącem Maryi. W Polsce początki Ruchu Dzieci Maryi sięgają diecezji katowickiej. W diecezji katowickiej inicjatorem Ruchu Dzieci Maryi był ks. prałat Jan Morcinek. Charakterystycznym rysem duchowości członków tego Ruchu jest miłość do Maryi i głoszenie jej przywileju – Niepokalanego Poczęcia.
10 PRZYKAZAŃ DZIECKA MARYI
- Pamiętaj o modlitwie porannej i wieczornej.
- W kościele módl się pobożnie i patrz na tabernakulum.
- Wśród koleżanek i kolegów bądź apostołką Maryi.
- Wobec rodziców, wychowawców i starszych bądź posłuszna i uprzejma.
- Bądź wzorem dobroci, unikaj wszelkich sprzeczek i kłótni.
- Bądź aniołem czystości i unikaj wszystkiego co nieskromne.
- Staraj się pilnie w nauce i we wszystkich obowiązkach domowych i religijnych.
- Bądź miłośniczką prawdy – nigdy nie kłam.
- Bądź pełna radości i staraj się ją sprawić całemu otoczeniu.
- Pomagaj wszystkim, myśl o innych, nie o sobie.
Wspólnota ŻYWEGO RÓŻAŃCA 20/10
Kim jesteśmy ?
Żywy Różaniec tworzą osoby, które każdego dnia ofiarowują Matce Bożej jedną dziesiątkę różańca. Modlimy się indywidualnie w wybranym przez siebie miejscu i w dowolnym czasie.
Każda osoba ma przydzieloną do rozważenia na dany miesiąc jedną z tajemnic różańca świętego. Tajemnice zmieniają się pierwszego dnia kolejnego miesiąca: np. radosna 1 zmienia się na radosną 2, po tajemnicach radosnych następują tajemnice światła, następnie bolesne i w końcu chwalebne. W ten sposób każde 20 osób tworzy jedną tzw. 'Różę' Żywego Różańca. Darem tych osób dla Matki Bożej jest wtedy w sumie cały różaniec ofiarowywany każdego dnia.
Odmawiamy codzienną dziesiątkę różańca w podanych intencjach. Do Żywego Różańca każdy może należeć tak długo, jak tego pragnie. O ewentualnej rezygnacji ze wspólnej modlitwy różańcowej należy poinformować księdza moderatora, gdyż wolne miejsce powinna zastąpić kolejna osoba. W intencji osób należących do Żywego Różańca kilka razy w roku jest ofiarowana Msza Święta.
https://www.rozaniec.katowice.pl/
Intencje modlitwy
CZERWIEC
Za uchodźców
Módlmy się, aby emigranci, zmuszeni z powodu wojen lub głodu do pełnej zagrożeń i niebezpieczeństw ucieczki, znaleźli akceptację i nowe perspektywy życia w krajach, które ich przyjmują.
LIPIEC
O opiekę duszpasterską nad chorymi
Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dał przyjmującym go osobom oraz ich bliskim siłę od Pana, stając się dla wszystkich widocznym znakiem współczucia i nadziei.
SIERPIEŃ
Za przywódców politycznych
Módlmy się, aby przywódcy polityczni służyli obywatelom, pracując dla integralnego rozwoju człowieka i dla dobra wspólnego, szczególnie troszcząc się o najuboższych i o tych, którzy stracili pracę.
WRZESIEŃ
O troskę człowieka o świat
Módlmy się, aby każdy z nas usłyszał i wziął sobie do serca wołanie ziemi i ofiar klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych oraz zobowiązał się do troski o świat, który zamieszkujemy.
PAŹDZIERNIK
Za wspólną misję
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał ze wszystkich sił synodalny styl życia, jako znak współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i misję łączące księży, osoby konsekrowane i świeckich.
LISTOPAD
Za osoby, które straciły dzieci
Módlmy się za wszystkich rodziców, którzy opłakują śmierć swojego syna lub córki, aby znaleźli wsparcie we wspólnocie oraz zaznali pokoju i pocieszenia Ducha Świętego.
GRUDZIEŃ
Za pielgrzymów nadziei
Módlmy się, aby nadchodzący jubileusz umocnił nas w wierze, pomógł nam lepiej poznać Chrystusa Zmartwychwstałego w naszym życiu i przemienił nas w pielgrzymów chrześcijańskiej nadziei.
Apostolat 'MARGARETKA'20/10
CELE APOSTOLATU:
- modlitwa za wybranego kapłana
- troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą
- współpraca między kapłanami i świeckimi
- wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego
Modlitwa Apostolatu Margaretka
Modlitwa za Kosciół i Kapłanów św. siostry Faustyny Kowalskiej (Dz.1052) + koronka do Miłosierdzia Bożego
O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie, Panie. Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana. Niechaj moc miłosierdzia Twego, o Panie, kruszy i wniwecz obraca wszystko to, co by mogło przyćmić świętość kapłana – bo Ty wszystko możesz. Amen.
Modlitwa za Kapłanów opracowana na podstawie modlitwy papieża Pawła VI,
+ koronka z Medziugorja - „Wierzę” oraz 7 razy („Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, „Chwała Ojcu”).
O Jezu Boski Pasterzu, który powołałeś Apostołów, aby uczynić ich rybakami dusz ludzkich, Ty, który pociągnąłeś ku Sobie ks. ...(imię kapłana).... uczyń Go Swoim gorliwym naśladowcą i sługą. Spraw, aby dzielił z Tobą pragnienie powszechnego zbawienia, dla którego na wszystkich ołtarzach uobecniasz Swoją Ofiarę. Ty o Panie, który żyjesz na wieki, aby wstawiać się za Twoim ludem, otwórz przed Nim nowe horyzonty, by dostrzegał świat spragniony światła prawdy i miłości; by był solą ziemi i światłością świata. Umacniaj Go Twoją mocą i błogosław Mu.
Święty ...(imię patrona) …, którego imię nosi ks. ...(imię kapłana)... Twojej szczególnej opiece polecam Go dzisiaj. Proszę Cię, abyś wstawiał się za Nim przed Bogiem i pomagał Mu we wszystkich potrzebach. Spraw, aby dochował Bogu wierności i owocnie pracował dla Jego większej chwały. Maryjo strzeż Go przed wszelkim złem. Amen.